Elérhetőségek
Önkormányzat Perenye
9722 Perenye,Béke utca 34,
Telefon:
+3694511843
E-mail:
polgarmester.perenye@gmail.com
Településünk / Települési Értéktár
Települési Értéktár
Perenyei helyi értékek
PERENYE, 2015. augusztus 25. –
Az épített örökség kincsei perenye területén
- Szent Ágota-templom: késő barokk stílusban épült 1761–1768 között.
„Szent Ágota – a vasművesek védőszentje”
Kiemelt értékei:
- Maga a Védőszent, Ágota kapitális szűz és vértanú (†251, ünnepe: február 5.): a történelmi Magyarország, a mai Kárpát-medence területén Perenyében található az egyetlen templom, amelynek a középkor óta megszakítás nélkül Ágota a patrónusa. Szent Ágota a vassal foglalkozóknak is a védőszentje. A régészeti leletek szerint Perenye közelében vasérclelőhely (lásd: vasas ízű víz a faluban, Vas megye neve) működött a középkorban. A védőszent a helybéliek ősi foglalkozásának egyik bizonyítéka.
- Szent Ágota életéről Magyarország területén a perenyei templomban található az egyetlen falképciklus: Steffek Albin (1893–1967) festőművész készítette narratív secco (száraz felületre felvitt) technikával 1948-ban. Négy jelenetet ábrázol: 1.) Quintianus cataniai helytartó kihallgatja Ágotát; 2.) a börtönben Szent Péter apostol meggyógyítja Ágota sebeit; 3.) Ágota sírbatétele; 4.) a cataniai lakosok az Ágota sírjáról elhozott fátyollal 252-ben megállítják az Etna lávafolyamát.
- Rokokó Szűz Mária-szobor a mellékoltáron a 18. századból.
- Szent Ágota-főoltárkép: Georg Hanftmann műhelyéből, a bajorországi Giebelstadtból, készült 1863-ban.
- A Tűzoltó Egyesület zászlója (1923)
- Az Ifjúsági Egyesület zászlója (1925) Szent Ágota alakjával.
- A Szent Margit Leánykör zászlója (1926)
- Monstancia, cibórium
- Régi miseruhák
- Nepomuki Szent János-kápolna:
a Kercselics család felajánlásaként épült 1800–1806 között. A vasi népi építészet sajátos, kiemelkedő példája.
„A Vasi Múzeumfalu faluközpontjának egyik közösségi építménye az 1800-ban állíttatott perenyei, későbarokk Nepomuki Szent János kápolna másolata, amelyet elsősorban a nardai plébániatemplom régi tárgyaival rendeztünk be. Agilis Kercselics János és felesége, Hofer Erzsébet az általuk építtetett kápolna fenntartására alapítványt tett. A tornyocskájában a skanzenbeli építés emlékét is megörökítő, Őrbottyánban öntött harangocska függ.”
Forrás: http://www.vasimuzeumfalu.hu/hu/bemutatkozas
- Szakrális kisemlékek Perenye belterületén:
- Feszület a falu bejáratánál Gencsapáti felől, 1863-ból.
- Temetőkereszt: a község egyik legrégebbi műemléke. - 1836
- Korelakereszt: az 1849-es korelajárvány áldozatainak sírkeresztjéből öntötték, ma a temetőbe vezető út bejáratánál látható. Ez az utolsó megmentett kőkereszt, ami egykor a kolera áldozatául esett perenyei fejfája volt!
- A templom előtti kereszt a 2011-es templomalapítási jubileum emléktáblájával. Ez utóbbi a perenyei születésű Bujtás László szobrászművész alkotása.
- Fogadalmi kereszt a Koplaló felé, állíttatta Hodics Attila gazdálkodó 1994-ben.
- Hősi emlékmű
- Avar kori halomsírok (tematikus túraútvonal térképen jelölve).
„Éneklő perenye”
Énekes örökségünk bizonyítékai:
1. Kéziratban és 1950 előtti nyomtatványokban fennmaradt örökség
- Perenyei kéziratos énekeskönyv (1855–): 522 oldalt számláló kézirat, amely egyházi népénekeket tartalmaz. A búcsúvezető előénekesek másolták, nemzedékről nemzedékre örökítették át a perenyei vallásgyakorlat legjellemzőbb énekeivel. Az első bejegyzés 1855-ből származik. Tartalma: Szűz Mária- és Szent Vendel-énekek, halotti zsolozsma másolata, halottas énekek.
- Szekszer Istvánné Énekes Könyve (1978–1979): Szekszer Istvánné előénekes kéziratos füzete. Tartalma: Mária- és halottas énekek. A 7. oldalon található a néphagyományban ma már igen ritka, esőért könyörgő ének szövege is (Mária, nemzetünk Vezércsillaga…), ennek dallama a szóbeli tradícióból ismert.
- Bejczi Józsefné Hittaller Anna előénekes asszony kéziratai (1989–) sok népének és népdal perenyei szövegváltozatát őrzik. A legnagyobb része a halottvirrasztóban (a verasztóban, énekeinek kezdősorát lásd alább) az elhunyt nevében, egyes szám első személyben énekelt, régi minták alapján Bejczi Józsefné által írt búcsúz(tat)ó költemények.
- Magyar és német nyelvű aprónyomtatványok, 1800–1920 között kiadott vallásos ponyvák; helyben használt nyomtatott énekeskönyvek gyűjteménye a volt Plébániahivatal épületében.
2. Kiadványok Perenye szellemi értékeiből
1. Ecclesia Agathæ. A 250 esztendős perenyei templom tanulmánykötete és népének hanglemezei.
Szerk. Medgyesy S. Norbert. Magyar Napló, Bp. 2011. (520 p.) CD- és DVD-melléklettel! ISBN 978-963-9961-48-7,
2. kiadás: Magyar Napló, Bp. 2012. 520 p. CD- és DVD-melléklettel ISBN 978-963-9961-53-1
2. A karácsonyi ünnepkör énekei Perenye hagyománya szerint (Éneklő Perenye 1.)
Szerk. Medgyesy S. Norbert. Kiadja a Perenyei Római Katolikus Egyházközség, Perenye, 2008. (135 p.) ISBN 978-963-88171-0-5
3. A nagyböjti időszak énekei Perenye hagyománya szerint (Éneklő Perenye 2.)
Szerk. Medgyesy S. Norbert. Kiadja a Perenyei Római Katolikus Egyházközség, Perenye, 2011. (147 p.)
ISSN 2061-6996; ISBN 978-963-88171-2-9
4. A húsvéti időszak énekei Perenye hagyománya szerint (Éneklő Perenye 3.)
Szerk. Medgyesy S. Norbert. Kiadja a Perenyei Római Katolikus Egyházközség, Perenye, 2011. (141 p.)
ISSN 2061-6996; ISBN 978-963-88171-3-6
5. Szent Vendel és Nepomuki Szent János tisztelete Perenyében (Éneklő Perenye 4.)
Szerk. Medgyesy S. Norbert. Kiadja a Perenyei Római Katolikus Egyházközség, Perenye, 2013. (42 p.)
ISSN 2061-6996; ISBN 978-963-88171
3. A szellemi örökség szakrális és profán kincsei perenyében
A szellemi kincsek között felsorolt alábbi tételek fellelhetők:
- nyomtatva: kottával együtt a fent sorolt könyves kiadványokban;
- hangzó kiadványként hallhatók az Ecclesia Agathæ-kötet CD- és DVD-lemezén;
- archiválva digitalizált formában megtalálhatók Budapesten, az MTA BTK Zenetudományi Intézet Népzenei Archívumában, jelzete: LSZ 6917–6920, 6933.
- Népszokások, jeles napok dalai középkori és 16–18. szövegekkel, dallamokkal és dramatikus játékokkal:
- Palázulás (lucázás) december 13-án.
- Betlehemes játék: a vasi battaliázás és buktériázás játéktípus példája, két hosszú ütempáros dallal: 1.) Mélyen elaludtunk az erdőbe…; 2.) Örvendetes, szerencsés éjszaka… Négy szereplője van: Angyal, Öreg pásztor, Első pásztor, Második pásztor. Tizenéves fiúk járják ma is házról házra december 15–23. között.
- Karácsonyi éneklés (rekordáció, mendikálás) az ablakok alatt karácsonyi énekekkel:
- Csordapásztorok…
- Betlehemi pusztán örvendetes hír van…
- Az Istennek szent angyala mennyből lejöve…
- Betlehemnek szép határán nagy fényesség támadott…
- István (december 26.) és János (december 27.) napi, általánosságban mondhatóan népnapi köszöntő: Rendszerint örüljünk, szentek vigadozva…, a végén recitatív köszöntővel.
- Regölés (december 26–30.). Motívumai: bőség- és szerelmi varázslás.
- Korbácsolás: az ősi egészségvarázslás maradványa Aprószentek ünnepén, december 28-án.
- Újévi köszöntő a középkori eredetű Szép kelet, szép nap, nincs benned homály… (ÉP 38.) ének helyi változatával és a Kétezertizenhat reggelére akik csak felvirradtunk köszöntővel. További: Újesztendő, vígságszerző, most kezd újulni…
- Vízkereszti csillagjárás (január 6.): 1840-ben már említi az egyházlátogatási jegyzőkönyv. Éneke 17. századi: Háromkirályok napját, országunk egy istápját… (ÉP 40.).
- Kánai menyegző (január közepén): az Az igaz Messiás már eljött… kezdetű ének, amelyet elsőként a Kájoni-kódexben jegyzett le névadója Csíksomlyón, 1671 előtt.
- Balázsjárás (február 3.): az iskolakultúra emléke, fiúk járták, dramatikus szokás. Perenye egyetlen intézménye a 18. század közepétől a plébánia megalapításáig, 1937-ig az iskola volt.
- Pirostojásozás: a gyermekek és a fiatalok húsvéthétfői játéka.
- Szent György napi (április 24.) köszöntő: Szent György napja ma vagyon, eldöcögtünk az úton…
- Pünkösdölés: egykor házról házra járta öt lány, a két recitatív-ütempáros dal (Elhozta az Isten piros Pünkösd napját… és Ácintos, pácintos, tarka tulipános…) végén feldobták a királykisasszonyt.
- A liturgia és a paraliturgia helyi népi kincsei (középkor, 16–18. század, régi stílus)
ÉP: Az Éneklő Perenye füzetsorozat énekszámai.
- Szentháromság-olvasó (ÉP 127.):
a középkori vasárnapi hajnali zsolozsma egyik énekének és Padányi Bíró Márton veszprémi püspök Angyali Társaságnak Szövetsége […] Angyali Olvasója (1756) című könyvében megörökített imádságnak helyi változata, elnépiesedett formája három tizeddel. A záró fohász egy tropizált Ave Maria, amely a középkori kódexek, Pázmány Péter Imádságos könyve (1606) és Káldi György Biblia-fordítása (1636) nyelvezetét tükrözi: Üdvözlégy Mária, Atyaistennek leánya, Fiúistennek anyja, Szentlélek Isten mátkája, mennynek és földnek Királynéja, minden teremtett állatok asszonya, malaszttal teljes, az Úr van teveled… A szokás hajnali népzsolozsmának tekinthető. A vasárnapi mise előtt fél órával mondják a templomban az előimádkozó vezetésével.
- Éneklés a vasár- és ünnepnapi mise előtt az előénekes vezetésével:
e szokás lélektani hatása páratlan, mert felkészíti a közösséget a misére. Emellett megőrizte a környéken már kiveszett előénekesi funkciót. Az előénekes a barokk kori, 17–18. századi licenciátus (félpap, szárazpap, deák) intézménynek népi továbbélése. Énekkincse a hivatalos énekeskönyvben szereplő tételeknél sokkal gazdagabb repertoárból merít, ezáltal több helyi, értékes népének fennmaradásának záloga. Az énekek orgonakíséret nélkül hangoznak el, előadásmódjuk parlando és / vagy rubato, azaz beszédszerű és szabad.
- A Mindenszentek litániája perenyei dallamon (ÉP 94. és 135.):
a római liturgia egyetlen, az ókeresztény korból származó litániáját Perenye népe saját, népi gregorián dallamon énekli a Szent Vid-zarándoklaton Fűtelek és Kőszegszerdahely között, továbbá a Szent Vendel-körmeneten.
- Esőért könyörgő ének:
ma már nagyon ritka a néphagyományban. Perenyei változata: Mária, nemzetünk Vezércsillaga… (Kiadta: Ecclesia Agathæ 2011. 396–397. oldal; hangzó: CD 16; DVD 185a–c tétel.)
- Latin nyelvű népvesperás (ÉP 128.):
a hagyományos rend szerint öt (109. – a híres Dixit Dominus, 110., 111., 112., 113. és karácsonykor a 116.) zsoltárral és a Magnificattal énekelt esti zsolozsma. Dallama perenyei változatban énekelt gregorián zsoltártónus. A jelenlegi Magyarország területén – ismereteink szerint – Perenye temploma az egyetlen, ahol latinul énekelnek népvesperást. Évente kétszer hangzik el: a Szent Ágota-búcsú előestéjén és a Szent Vendel-körmenet (október 20-hoz legközelebbi vasárnap) nyitányaként.
- Jézuska-várás december 24-én:
Karácsony Szenteste a gyermekek előadják a templomban a perenyei betlehemest és a helybeli hagyományból közösen zengett adventi és karácsonyi népénekekkel várják Jézus születését.
- Szent Ágota védőszent tisztelete (február 5. és környékén):
Helyi népénekei a 18–19. századból (ÉP 51–53.):
- Szűz virágnak, Ágotának zengjen énekünk…
- Szent Ágota, piros rózsa, beillesz a koszorúba…
- Áldunk, magasztalunk, szűz Szent Ágota…
- Passióéneklés virágvasárnap és nagypénteken (ÉP 81., 84):
helyi, népi gregorián dallamon éneklik a civilek virágvasárnap és nagypénteken.
- Lamentáció nagypénteken (ÉP 91.):
Jeremiás Siralmainak éneklése nagypénteken délután. A hivatalos zsolozsma része, perenyei népi gregorián dallamon.
- Nepomuki Szent János tisztelete május 16-án (ÉP 131–132.):
Az említett kápolna búcsúnapja: május 16. Körmenetben vonulnak a Szent Ágota-templomból. Saját énekek:
- Dicsérjétek, tiszteljétek, ti keresztények…
- Nepomuki hős Szent János…
- Szent Vendel-körmenet október 20-a táján (ÉP 133–139.):
Szent Vendel, a jószág védőszentje ünnepéhez, október 20-hoz legközelebb eső vasárnap délután tartják latin népvesperással, a Mindenszentek litániájával és a lorettói litániával, valamint a helyi Szent Vendel-énekekkel:
- Szent Vendel, Isten szolgája…
- Téged kérünk esedezve, irgalmas Isten…
- Ékes virágszál, völgyek szép liljoma…
- Halottvirrasztó és halottas népénekek:
Perenye népe nem hagyta el ezt a lelkileg fontos, ókeresztény eredetű, igen ősi hagyományt, amikor 1968-ben felépült a temetői halottasház, hanem a Szent Ágota-templomban virraszt a temetés előtti este másfél órán keresztül. Az előénekes sajátos költői feladata: régi példák (Illyés: Soltári és Halottas énekek, Nagyszombat, 1693; Temetőkönyv, Szombathely, 1928) alapján maga írja a halott nevében, az elhunyt családi állapotának és foglalkozásának megfelelően a búcsúztatót. A verasztóban emellett 17–18. századból származó énekek is elhangoznak a fájdalmas rózsafüzérrel együtt:
- Jaj, siralomra vált itt az öröm…: a 17. századi Eheu, quid homines sumus ének helyi változata!
- Ó, keserves jajszó, mindnyájan meghalunk…: első kiadása: Kájoni János: Cantionale Catholicum, Csíksomlyó, 1676. (!)
- Napja Isten haragjának…: a gyászmise 13. századi (!) szekvenciájának (Dies irae, dies illa…) helyi változata, gregorián eredetű dallamon.
- Kegyes Jézus, a nagy napon, midőn jössz ítéletre…: a Napja Isten haragjának… szekvencia erősen átírt változata.
- Seregeknek Szent Istene…: szövegének eredete: Kájoni János: Cantionale Catholicum, Csíksomlyó, 1676. Dallama 16. századi.
- Hosszú betegségem már elérte végét…: búcsúzó ének kétféle dallamváltozatban. Az egyik melódia a 17. századból származik.
- Élet és boldogság, mily hamar enyésztek…: búcsúzó ének.
- Évek óta éltem özvegy életemet…: búcsúzó ének.
- Szomorú özvegységemnek véghatárára értem…: búcsúzó ének.
- Halld, immár, végbúcsúm, világi hiúság…: búcsúzó ének.
- Irgalomnak Szent Atyja, híveidnek (bús özvegyek) oltalma…
- Hintsetek a koporsóra virágot és könnyeket…: gyermek felett, dallama 18. századi melódia helyi variánsa.
- Égnek s földnek Alkotója, könyörgésünk hozzád száll…
- A koporsó gyászölében megholt híved elpihen…
- Reám nézve a föld ölén már minden elenyészett…
- Öltözzetek gyászruhába Oltáregylet / Rózsafüzér beliek…
- Ó, egeknek Királynéja, holtjaidnak nagy a kínja…: szövegében a Köpönyeges Mária késő középkori ikonográfiai típust énekli meg.
- Boldogságos Szűz Mária, szerelmes édesanyám…
- Ó, ember, tekintsd csak, mi a földi élet…
- Nyiss eget jajszavainkra, Isten Anyja, Mária…
- Ments meg engem, Uram, az örök haláltól… (a Libera me responsorium helyi változata)
- Bevégeztem földi pályám…
- Béke veled, jó édesanya…
- Jézus az én reményem…
- Mulandó földi életünk, napok, évek messze szállnak…
- Ő nem halt meg, csak alszik… (Bach-koráldallam)
- Ó, nagy Isten, árváknak Atyja…
- Ó, megváltó, kegyes Jézus, vedd be könyörgésünket… (gyászmise kezdetére)
- Tekints, Uram, kérésünkre… (gyászmisén felajánlásra)
- Ó, áldott Jézus, Istennek Fia… (gyászmisén, Úrfelmutatás után)
- Itt van a test, Krisztus Teste… (gyászmisén áldoztatásra)
- Drága Jézus, amíg éltem…
- E gyászos udvarba…
- Elfáradtam, megpihenni hozzád szállok, Istenem…
- Élőknek, holtaknak Ura, kegyes Atyánk…
- Fájdalmunk a veszteségen…
- Indulok síromba…
- Jaj, szomorú, siralmas szó…
- Jézusomnak kegyelméből már elértem végemet…
- Két angyalt ád…
- Leánybarátnőim, koporsómhoz jertek…
- Mily nagy gyászban…
- Nyugodjatok békességben Istenben elhunyt hívek…
- Ó, égnek s földnek Ura…
- Ó, nézz egekből, Jézusunk…
- Sötét koporsóba…
- Szomorú udvar ez…
- A fogadalmi, gyalogos Szent Vid-zarándoklat
Perenye népét 1849 őszén erős korelajárvány tizedelte meg. A helybeliek megfogadták: minden esztendőben Fájdalmas Szűz Mária ünnepe (szeptember 15-e, a gencsi Szentkút-kegyhely egyik búcsúnapja) utáni 2. vasárnap – az utóbbi 16 esztendőben szeptember utolsó vasárnapján – gyalog elzarándokolnak Velem Szent Vid-kápolnájába. Ez a búcsújárás Perenye legsajátosabb, egyedi ünnepe. Útvonala: Perenye–Fűtelek–Kőszegszerdahely–Velem–Szent Vid-kápolna. A fogadalmi zarándoklat az elmúlt 166 esztendő során egyszer sem maradt el. Közben helybeli Mária-énekek, vagy országosan ismert énekek itteni változatai hangoznak el, pl.:
- Isten Anyja, Szűz Mária így szól mihozzánk…
- Mindenszentek litániája gregorián népi dallamon, hajlítással teli, helyi változatban. Lásd: ÉP 94.
- Egek Királynéja, Mária segíts… (litániázó formában)
- Köszönteni megyünk, ó, Mária…
- Kesergő magyarok csendes vigassága…
- Jertek víg örömmel Szűz Máriához…
- Szent Vid mártír koszorúval övezve vagy mennyekben…
- Isten veled, szent hely, Isten veled szent kép…
Az elmúlt 4 esztendőben a Perenyei kéziratos énekeskönyv (1855–) több tételét felújítottuk, pl.
- Jertek köszönteni a Szűz Máriát…
- Kegyelemnek édesanyja, Mária…
- Urunk Jézus Szülője, kegyes felnevelője, Mária… (jó időért)
- Köszönteni jöttünk, szép Szűz Mária…
- Ó, Mária, kinyílt virág…
- Kössünk szép koszorút Szűz Máriának… és szövegváltozatai
- Szentolvasót elvégeztük…
- Üdvözlégy, Mária, tiszta szent szűz […], ékes virágszál, kit Szent Anna szült…
- Népénekek az egyházi évre – helyi szöveg- és dallamváltozatban
Az Éneklő Perenye (továbbiakban: ÉP) kiadványsorozat (ISBN 978-963-88171-0-5) első 4 kötete jelent meg 2008–2013 között. A benne található 139 ének méltó arra, hogy a Perenyei Értéktár része legyen.
Közülük kiemelkedő tételek az alábbi tételek. Ennek oka: többségük a magyar népénekkultúra legrégibb, 16–17. századi történeti rétegéből származik, valamint országosan ismert népénekek Perenyében saját dallamváltozatban élnek. Az alábbi énekek szöveg- és dallamforrása, éneklésének alkalma az énekek előtti magyarázatban olvasható az Éneklő Perenye (ÉP) kiadvány-sorozatban:
Advent:
- Hozzád emelem… (ÉP 1.)
- Harmatozzatok, égi magasok… (ÉP 2.)
- Ím, az Úrnak szívrázó szózata… (ÉP 3.)
- Ó, jöjj, ó, jöjj, Üdvözítő… (ÉP 4.)
- E világot Ádám, hogy elveszté… (ÉP 5.)
- Ó, fényességes szép Hajnal… (ÉP 7.)
- Gábriel angyal küldetett Atyaistentől… (ÉP 8.)
- Menj el sietséggel, arkangyal Gábriel… (ÉP 9.)
- Üdvözlégy, Szent Szűz, teljes malaszttal… (ÉP 10.)
- Mennyből alászállott… (ÉP 11.)
- Szállj a földre szárnyat öltve, Gábor angyalom… (ÉP 13.)
- Ím, a hajnal, jön az angyal… (ÉP 15.)
Karácsony (december 25-e és nyolcada):
- Csordapásztorok (ÉP 18.)
- Pásztorok, keljünk fel… (ÉP 19.)
- Az Istennek szent angyala mennyből lejöve… (ÉP 20.)
- Betlehemnek szép határán… (ÉP 21.)
- Krisztus Jézus született, örvendezzünk… (ÉP 23.)
- Betlehemi pusztán örvendetes hír van… (ÉP 25.)
- Ó, boldog Betlehem, áldások városa… (ÉP 28.)
Újév (január 1.):
- Ó, szép Jézus, ez új esztendőben… (ÉP 37.)
- Szép kelet, szép nap… (ÉP 38.)
Vízkereszt (január 6.):
- Háromkirályok napját… (ÉP 40.)
- A három bölcs király… (ÉP 41.)
- Üstökös jár a kék égen… (ÉP 43.)
- Az égen szép csillag fénylik… (ÉP 44.)
- Tizenketted éves korba… (ÉP 45.)
- Víg menyegző volt Kánában… (ÉP 46.)
Gyertyaszentelő Boldogasszony (február 2.):
- Ki negyven nap előtt üdvösségünkre… (ÉP 48/b)
Szent Balázs (február 3.):
- Jöjjetek, hív lelkek, Szent Balázst köszöntsük… (ÉP 50.)
Nagyböjt:
- Mi gyarló emberek… (ÉP 54.)
- Jézus szenvedéséről, bűnösök, emlékezzünk… (ÉP 56.)
- Jertek áldozatra, hív keresztények… (ÉP 57.)
- Bűnös lélek, sírj, ó, kérlek… (ÉP 58.)
- Keresztények, sírjatok… (hajlításokkal: ÉP 64.)
- Királyi zászlók lobognak… (ÉP 65.)
- Előttünk tündöklik Jézus keresztje… (ÉP 66.)
- Zengjen szívünk méltó hálát… (ÉP 68.)
- Keseregjünk az egekkel… (ÉP 70.)
- Álla a keserves Anya… (ÉP 72.)
- Gyászba borult Isten csillagvára… (ÉP 73.)
- Bíborpiros szép rózsa nyílik a Golgotán… (ÉP 74.)
- Gloria, laus et honor… (ÉP 80.)
- Virágzik már a pálmafa… (ÉP 82.)
- Én nemzeten, zsidó népem… (ÉP 85.)
- Az Atyának egy Fia, Isten-ember értünk… (ÉP 86.)
- Arany Miatyánk (ÉP 92.)
Húsvét:
- Feltámadt Krisztus e napon… (ÉP 96.)
- Üdvözítőnk feltámadott… (ÉP 97.)
- Fénylik Jézus diadala… (ÉP 98.)
- Feltámadt dicsőségesen Istennek Szent Fia… (ÉP 99.)
- Feltámadott az Úr, feltámadott az Úr, örvendezzünk… (ÉP 100.)
- Tündöklik ma Krisztus diadala… (ÉP 102.)
- Mit jelent a fény Jézus sírjánál? (ÉP 103.)
- Mennynek Királyné Asszonya… (ÉP 108.)
Pünkösd:
- Teremtő Lélek, szállj miránk… (ÉP 110.)
- Jöjj, Szentlélek Úristen… (ÉP 111.)
- Jöjj kebelem hajlékába, Bölcsesség Lelke… (ÉP 112.)
Szentháromság vasárnapja:
- Szentháromság, te, kinek titka nagy… (ÉP 115.)
- Szentháromságnak az én életemet… (ÉP 116.)
- Csodálatos Szentháromság… (ÉP 117.)
Úrnapja, Oltáriszentség-énekek:
- Ó, ki ez oltáron kenyér színe alatt… (ÉP 119.)
- Üdvözlégy, Krisztusnak drága szent teste… (ÉP 120. – helyi dallammal!)
- Szép jeles nap, fényes Úrnap… (ÉP 121.)
- A mennyei vőlegénynek… (ÉP 122.)
- Az Úr, aki trónol ott az égben… (ÉP 123.)
- Népdalok
Perenyében az utóbbi évtizedekben Hittaller Gyula táncos ápolta a néphagyományt.
1992-től énekelt az asszonyokból álló Bokréta Népdalkör Bejczi Józsefné Hittaller Anna vezetésével.
A Perenyei Férfi Népdalkör 2001 óta gazdagította a község kultúráját.
A Perenyei Hagyományőrző Egyesület 2014-től dolgozik Hollósi László elnökletével, és öregbíti Perenye hírnevét.
Gyermekjátékdalok, altatók, kiszámolók – a népzene legarchaikusabb rétegéből:
- Apacuka, fundaluka…
- Csibe-csibe, hogy…
- Ecc, pecc, kimehetsz…
- Elvesztettem zsebkendőmet, szidott anyám érte…
- Erzsébet asszony kéreti lányát…
- Hejáj, baba…
- Kele-kele fűzfa, Mogyoróssi Miska…
- Lementem a pincébe vajat csipegetni…
- Tente baba, tente…
- Úton megy a tipe-topa…
Népdalok, párosítók, summás dalok:
- A bakonyi zöld erdőbe születtem…
- Alma a fa alatt, nyári piros alma…
- Álmos vagyok, az éjjel nem aludtam…
- Ángyom sütött rétest…
- Apám-uram adjon Isten jó estét…, Ha bemegyek a göndörösi csárdába…, Göndörösi csárda előtt van egy fa… (summás dalfüzér)
- Apró szeme van a kukoricának…
- Búza, búza, de szép tábla búza…
- De szeretnék hajnalcsillag lenni…
- Dombon van a Sárinak a lalkása…
- Duna parton van egy malom…
- Egye meg a fene ezt a világot…
- El kéne indulni, meg kell házasodni…
- Elmennék én tihozzátok estére…
- Én vagyok a fűteleki kisbéres…
- Erre alá dörög az ég alja…
- Esik eső, szép csendesen csepereg.. (Rózsa Sándor)
- Ez a kislány papucsot varratott…
- Ezért a legényért nem adnék egy krajcárt…
- Fekete zsindelyes, fekete zsindelyes a perenyei bíró háza…
- Ha bemegyek a bableves csárdába…
- Ha legény vagy, gyere velem kaszálni…
- Hej, bereki, bereki…
- Hej, Vargáné káposztát főz…
- Horváth Vendel házába…
- Iszik a betyár a csapon…
- Itt van az ősz, Dömötör nap közeledik…
- Jaj, de boldog kislány voltam, míg szeretni nem tudtam…
- Jaj, de sokat arattam a nyáron…
- Játszik a szél, sej, de játszik a szél a Balaton vizébe…
- Józsi bácsi órája… (summás dal)
- Kék a kökény, zöld a petrezselyem…
- Kék szivárvány koszorúzza az eget…
- Két út van előttem, melyiken induljak…?
- Ki vagyok én, ki vagyok én, perenyei nyalka legény…
- Kihajtom a libám a rétre…
- Kiskertembe’ jártam virágok között…
- Kislány, kislány, perenyei kislány…
- Látod, babám, azt a tearózsát… (Benne: Perenyei egyenes utcába…)
- Még azt mondják, így se jó, úgy se jó…
- Megérett a piros alma, le kellene szedni…
- Mikor mentem a borospince felé, még az üvegek is sírtak…
- Nád a házam teteje…
- Nagypénteken jöttem én a világra…
- Nem messze van ide Kismargita…
- Páros csillag ritkán ragyog az égen…
- Perenyébe négy úton kell bemenni…
- Perenyei dorázs mácsik…
- Perenyei kislányok, de árvák a szegények…
- Perenyei templom tornya ide látszik…
- Perenyei utca ligetes, ligetes…
- Pista bácsi, de göndör a maga bajusza…
- Rezgő rezeda hullajtja a levelet…
- Ritka búza, ritka árpa, ritka rozs…
- Rozmaringgal lakott jól a tehenem…
- Rozmaringnak csak az a szokása…
- Rózsa, rózsa, labdarózsa levele…
- Rózsa, rózsa, százlevelű rózsa…
- Sej, a főutcán végigmenni nem merek…
- Simedli, sámedli…
- Szagos a rozmaring, szagos a rozmaring, földre hajlik az ága…
- Temető kapuja sarkig ki van tárva…
- Tizenhárom fodor van a szoknyámon…
- Túlsó sor, az alsó sor, az innenső soron esik az eső…
- Túr a disznó, túr a mocsárszélen…
- Végig mentem a perenyei főutcán…
- Virágszál, virágszál, nincs szebb élet a parasztnál…
- Zöld erdőbe, seje-haj, zöld erdőbe de magos a juharfa…
- Zöld erdőben terem a mérges kígyó…
Lakodalomban:
- Már te többet koszorúslány soha lehetsz…
Reguta-énekek, katonadalok – főként az I. világháború idejéből:
- A kőszegi koronára rászállott egy gólya…
- A kőszegi sorozóra süt a nap…
- Barna menyecske, mit ér a te életed… (Galíciába…)
- Cifra szűröm Veszprémbe…
- Dimben van a, dombon van a szombathelyi kaszárnya…
- Édesanyám azt a szál rozmaringot…
- Elmegyek az ácshoz fejfát csináltatni…
- Esik az eső, ázik a heveder…
- Esteledik a faluba’, haza kéne menni…
- Ezer öles a perenyei utca…
- Ezt a kislányt még akkor megszerettem…
- Fecském, fecském, édes fecském…
- Fekete gőzösnek sárga a belseje…
- Ferenc Jóska édesapám…
- Ha felmegyek a csárdába, rácsapok az asztalra…
- Ha fölmegyek a tiroli hegyekbe… (doberdói harctér változata)
- Haja, haja, kukorica haja…
- Hideg szél fúj, édesanyám, adja ki a kendőm…
- Huszár vagyok, kedves hazám, az is maradok…
- Huszár vagyok, kedves rózsám, az is maradok… (Gyöngyösbokrétában, 1932–1938)
- Jaj, de búsan süt az őszi nap sugára… (Arad, 1849. október 6.)
- Kedves édesanyám, ha fel akarsz keresni, Románia hegyaljába gyere ki…
- Kimegyek a doberdói harctérre… (dallamvariáns)
- Kiskertembe magos sóska…
- Mariskám kapuja sárgára van festve…
- Márványkőből van a, márványkőből van az édesanyám keresztje…
- Megizentem a bírónak…
- Megy a nap lefelé…
- Őrmester úr fekete subája…
- Páros csillag ritkán ragyog az égen…
- Perenyei alsó faluvégen…
- Perenyei, perenyei poros utca…
- Sej, Szerbiába’ megfújják a trombitát…
- Sírt az anyám, mikor reggel fölkeltem…
- Széles a Piave vize…
- Szombathelyi nagy kaszárnya kővel van kirakva…
- Szombathelyi vasútállomáson…
- Tábortűznél levelemet írom…
- Tisza partján elaludtam…
Vígballada:
- Egyszer egy királyfi mit gondolt magába…
Új balladák:
- Hallottátok, Perenyében mi történt…? (Neisz Pista története)
- Hallottátok, Kőszegcákon mi történt…? (Strokai Géza története)
Kortesdalok (1900 körül):
- Éhen Gyula asztfaltművész…
- Csekonics Iván a szamarát vezeti…
- Archaikus népi imádságok
Családi tűzhelynél továbbadott, késő középkori eredetű népi szövegek.
Kiadott formában (ÉP 93.):
- Názáretbeli Jézus, zsidóknak királya…
- Én lefekszem én ágyamba…
- A mi házunk négyszögletes…
- Ma van péntek…
További példák (pl. Fehér rózsa Mária) hallhatók:
Ecclesia Agathæ DVD 258a–268. tétel.
Perenye – fűteleki uradalom
A FŰTELEKI URADALOM emlékei:
- Fűteleki nyárfasor
- Énekes örökség, mint: „Rozmaringgal lakott jól a tehenem…”
- Kastélykert, mint természeti örökség
- Épített örökség emlékei:
- A magtár épülete Fűteleken:
Perenye külterületéhez tartozik az egykori Fűtelek-major. A magtár mára már ritka műemléknek számíthat.
- Oroszlán szobor (vízköpő): a Perenye külterületéhez tartozó Fűtelek-major lebontott kastélyának parkjából származó oroszlán-szobor, eredeti funkciója szerint vízköpő, amely ma a perenyei Aranyhíd Óvoda udvarán található.
Perenye – fogadalmi zarándoklatszent vid-kápolnához
A fogadalmi, gyalogos Szent Vid-zarándoklat
Perenye népét 1849 őszén erős korelajárvány tizedelte meg. A helybeliek megfogadták: minden esztendőben Fájdalmas Szűz Mária ünnepe (szeptember 15-e, a gencsi Szentkút-kegyhely egyik búcsúnapja) utáni 2. vasárnap – az utóbbi 16 esztendőben szeptember utolsó vasárnapján – gyalog elzarándokolnak Velem Szent Vid-kápolnájába. Ez a búcsújárás Perenye legsajátosabb, egyedi ünnepe. Útvonala: Perenye–Fűtelek–Kőszegszerdahely–Velem–Szent Vid-kápolna.
Énekes emlékek:
A fogadalmi zarándoklat az elmúlt 166 esztendő során egyszer sem maradt el. Közben helybeli Mária-énekek, vagy országosan ismert énekek itteni változatai hangoznak el, pl.:
- Isten Anyja, Szűz Mária így szól mihozzánk…
- Mindenszentek litániája gregorián népi dallamon, hajlítással teli, helyi változatban. Lásd: ÉP 94.
- Egek Királynéja, Mária segíts… (litániázó formában)
- Köszönteni megyünk, ó, Mária…
- Kesergő magyarok csendes vigassága…
- Jertek víg örömmel Szűz Máriához…
- Szent Vid mártír koszorúval övezve vagy mennyekben…
- Isten veled, szent hely, Isten veled szent kép…
Az elmúlt 4 esztendőben a Perenyei kéziratos énekeskönyv (1855–) több tételét felújítottuk, pl.
- Jertek köszönteni a Szűz Máriát…
- Kegyelemnek édesanyja, Mária…
- Urunk Jézus Szülője, kegyes felnevelője, Mária… (jó időért)
- Köszönteni jöttünk, szép Szűz Mária…
- Ó, Mária, kinyílt virág…
- Kössünk szép koszorút Szűz Máriának… és szövegváltozatai
- Szentolvasót elvégeztük…
- Üdvözlégy, Mária, tiszta szent szűz […], ékes virágszál, kit Szent Anna szült…
Szakrális kisemlék:
- Korelakereszt: az 1849-es korelajárvány áldozatainak sírkeresztjéből öntötték, ma a temetőbe vezető út bejáratánál látható.
„Lenke néni: az utolsó megmentett kőkereszt, ami egykor a kolera áldozatául esett perenyei fejfája volt.!
« Vissza az előző oldalra!